Još od 2010. Google svake godine izbaci vlastiti pametni telefon koji bi trebao biti vodilja ostalim proizvođačima. Prošle godine po prvi puta Google je predstavio dva telefona s ovim brandom – Nexus 6P i Nexus 5X. I dok bi 5X model svrstali u gornji mid-range segment Android telefona, Nexus 6P je po svim značajkama punokrvni flagship telefon.
Sadržaj
Ovo je po mnogima jedan od najboljih Android telefona, dolazi s velikim 5.7 inčnim zaslonom u QHD rezoluciji, prošlogodišnjim Snapdragon 810 chipsetom, 3 GB radne memorije, 12.3 MP kamerom i senzorom otiska prsta. Tu je i najnovija verzija Androida 6.0 Marshmallow, a vlasnici ovog telefona neće morati čekati mjesecima dok proizvođač „sastavi“ nadogradnju operativnog sustava jer Nexusi uvijek prvi dobivaju ažuriranje operativnog sustava na najnoviju verziju.
Ovosezonski Nexus 6P (oznaka P označava Premium) je proizveo Huawei, a da li je suradnja Googlea i Huaweija urodila plodom pročitajte u ovoj recenziji.
Nexus 6P tehičke specifikacije
Chipset | Qualcomm Snapdragon 810 |
CPU | Quad-core 1.55 GHz Cortex-A53 + Quad-core 2.0 GHz Cortex-A57 |
GPU | Adreno 430 |
Zaslon | AMOLED 5.7″ – 1440 x 2560 pixels, 18 PPI |
RAM | 3 GB RAM |
ROM | 32GB/64 GB/128 GB |
SD memorija | Nema |
Kamera stražnja | 12.3 MP, f/2.0, dual-LED, laserski auto fokus |
Kamera prednja | 8 MP, f/2.4 |
Operativni sustav | Android 6.0 Marshmallow |
Baterija | Neizmjenjiva – 3450 mAh |
Konekcije / Senzori | LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC, USB tip C, skener otiska prsta, GPS |
Dimenzije | 159.3 x 77.8 x 7.3 mm |
Težina | 178 g |
Pakiranje
Pakiranje uređaja nije atraktivno kao kod Huawei Mate S kojeg smo nedavno recenzirali, no u njemu se nalazi sve što vam je potrebno za korištenje telefona i njegovo spajanje s ostalim uređajima.
U plastičnoj kutiji bijele boje naći ćete korisničke upute, iglu za vađenje SIM utora, kabel s USB tip C konektorima, adapter za struju i kratki kabel / adapter iz USB 2.0 u USB tip C koji će poslužiti svima onima koji na svom računalu nemaju novi USB C konektor. Nažalost, u pakiranju nama slušalica, a koliko vidim isti je slučaj i s Nexusom 5X.
Dizajn telefona i kvaliteta izrade
Nexus 6P je poprilično različit od prošlogodišnjeg Motorolinog Nexusa 6, a iako je uređaj gotovo istih dimenzija zaslon je ipak nešto manji – 5.7“ s obzirom da je ispod i poviše ekrana nešto više mjesta za otvore zvučnika.
Uređaj je izrađen od anodiziranog aluminija kakav se koristi u avio industriji. Šasija je izrezbarena iz jednog komada aluminija putem CNC stroja kako bi uređaj bio što čvršći. Koliko je ovaj Nexus 6 nismo testirali jer se time ne bavimo, jednostavno ćemo morati vjerovati Googelu i Huaweiju na riječ.
Možda vas još zanima i : Samsung Galaxy Note 6 će se prodavati u Europi
Što se tiče dizajna ovo je sigurno najljepši Nexus do sada, a ujedno jedan od najljepših pametnih telefona općenito, iako je ljepota pametnog telefona subjektivan pojam.
Veći dio prednje strane pokriva veliki zaslon, a na dnu i vrhu zaslona se nalaze stereo zvučnici koji reproduciraju čist zvuk. Zvučnici su mnogo glasniji u odnosu na zvučnike na ostalim telefonima, pa je možda to jedan od razloga zašto u pakiranju nema slušalica :). Ispod gornjeg otvora se nalazi i slušalica pokraj koje je jedva zamjetna prednja kamera.
Na stražnjoj strani dominira veliki Nexus logo, a po sredini stražnje strane je skener otiska prsta. Otvor kamere je smješten na grbi na vrhu stražnje strane. Iako ta grba na slikama izgleda ružno u stvarnosti nije tako. Ona je presvučena Gorilla Glass 4 zaštitnim slojem, iako su neki bunili da se staklo na ovoj grbi raspalo iz čistog mira. S obzirom da nema ispupčenja otvora kamere, telefon se ne ljulja kada se stavi na stol. Na dnu stražnje strane nalazi se plastični poklopac s ugraviranim serijskim brojem, a ovaj poklopac nećete skidati ukoliko niste serviser mobilnih uređaja.
Na lijevoj bočnoj strani, pri vrhu, se nalazi utor za nano SIM karticu, dok na desnoj bočnoj strani se nalaze tipka za paljenje odnosno gašenje uređaja i tipka za kontrolu glasnoće, tim redoslijedom ako gledamo od vrha prema dnu. Iako su te dvije tipke smještene relativno blizu jedna druge, lako ćete ih razlikovati na opip s obzirom da ova za paljenje / gašenje uređaja ima teksturu, dok tipka za glasnoću nema.
Na nekoliko mjesta na bokovima se nalaze plastične trakice koje skrivaju antene, no ne kvare ukupan vizualan dojam. Dodajmo je debljina 7.3 mm, dakle za 0.2 mm je deblji od iPhonea 6S, a za 0,4 mm tanji od Galaxy S7 edge. Na dnu se nalazi USB tip C utor što bi volio vidjeti na svim novim telefonima, dok je na vrhu 3.5 mm utor za slušalice.
Nexus 6P je vrlo velik uređaj visine 159.3 mm, širine 77.8 mm. Kada tome dodate činjenicu da je stražnja ploha napravljena od aluminija koji je po svojoj prirodi vrlo sklizak, moj savjet je da obavezno nabavite neku kvalitetnu futrolu odnosno masku za njegovo korištenje kako se ne bi oštetio u slučaju pada, koliko god niste fan držanja svog mobitela u takvim zaštitim sredstvima.
Pročitajte još: Predstavljen Huawei Ascend GX1
Nexus 6P zaslon
Zaslon ima dijagonalu od 5.7 inča razlučivosti 2560 x 1440 px (QHD). Prema navedenom, gustoća piksela na zaslonu je 518 ppi, a radi se o zaslonu napravljenom u AMLOED tehnologiji, koja je gotovo standard kod high-end telefona.
Prikaz boja i njihova oštrina je odlična, a i nakon dužeg surfanja i čitanja sadržaja na web stranicama neće doći do zamora očiju. Pravi užitak na ovom zaslonu je gledanje multimedije, a kako je vrlo velik može poslužiti i za gledanje filmova. Primjerice, ja sam bez problema pogledao film na Netflixu iako to na mobitelu inače ne prakticiram.
Zaslon dolazi s tzv. ambijentalnim načinom rada koji omogućava da kada dođe neka obavijest ona se ispiše na zaslonu bijelim slovima, a ovakav način ispisivanja obavijesti štedi bateriju. Ambijentalni zaslon se pali i kada uređaj podignete s recimo stola kako bi vidjeli koliko je sati.
Jedina mana zaslona je što na direktnom suncu nije uopće čitljiv dok ne isključite prilagodljivu svjetlinu, no gašenjem te opcije stvari se popravljaju.
Hardver
Unutar sjajnog aluminijskog kućišta nalazi se Snapdragon 810 chipset koji nam je poznat kod već nekoliko smartfona među kojima su OnePlus 2, LG G Flex 2 i LG G4. Za one koje ne znaju navedimo da se chipset sastoji od octa-core procesora s četiri Cortex-A53 štedljive jezgre na 1.55 GHz i četiri Cortex-A57 na 2.0 Ghz i Adreno 430 grafičkim čipom.
Nadalje, od memorije Nexus 6P je opremljen 3 GB RAM-a, a za pohranu podatka možete izabrati između 32, 64 i 128 GB verzija. Ukoliko se odlučite za kupnju budite pažljivi pri odabiru verzije s obzirom da telefon nema utor za microSD kartice.
Već je navedeno da se na stražnjem dijelu nalazi skener otiska prsta koji radi fenomenalno i bez problema ćete pomoću njega otključati uređaj, a lako ćete ga napipati u džepu. Jedino je malo nepraktičan što morate podignuti mobitel s stola kako bi pristupili skeneru, ali onda možete za otključavanje koristiti PIN ili uzorak.
Performanse
Prema očekivanjima, s ovakvih hardverom uređaj radi fluidno i brzo bez ikakvih zastajkivanja prilikom otvaranja i zatvaranja izbornika, mulititaskinga, prelaženja između početnih zaslona, a čak kada imate otvorenih nekoliko kartica u Chromeu Neuxs 6P radi vrhunski.
Kako navedeni Snapdragon 810 chipset ima problema s povećanim grijanjem, uređaj već nakon nekoliko minuta igranja zahtjevnijih igara spušta takt procesora pa je vidljivo blago trzanje, no ništa zabrinjavajuće. Također, aluminijski pokrov se zna zagrijati jer uređaj prenosi toplinu prema vani, što je slučaj kod svih telefona s navedenim chipsetom.
Brzim performansama naviše pomaže čisti Android 6.0.1 koji bez nepotrebnih aplikacija i radi brzo a i izgleda prelijepo.
U prilogu možete vidjeti par screenshota rezultata testiranja s GeekBech i AnTuTu, kao i Epic citadel test grafičkih performansi. Imajte na umu da sada su već dostupni uređaji s novijim Snapdragon 820 chipsetom koji su postigli nešto brže rezultate na ovim testovima, a Nexus 6P je ipak prošlogodišnji model.
Kamere
Stražnja kamera je sigurno jedan od najvećih aduta telefona. I dok su prijašnji Nexus pametni telefoni imali problema po pitanju kamere, 6P ima jednu od najboljih kamera na pametnim telefonima, pa je na DxOMark testu postigao zavidna 84 boda.
Iako je količina megapiskela smanjena na 12.3, zahvaljujući 1.5 mikronskim pikselima fotografije snimljene s ovim telefonom su perfektne. I dok većina modernih uređaja će obaviti dobar posao prilikom fotografiranja dok god rasvjeta je dobra, a čim se smanji osvjetljenje drastično pada kvaliteta snimke, Nexus 6P može i u low-light uvjetima snimiti vrlo dobru fotografiju.
Fokusiranje je brzo i precizno zahvaljujući laserskom automatskom fokusu kojeg smo upoznali još na LG G3. Ipak, Google odnosno Huawei su odlučili izostaviti optičku stabilizaciju slike, a pravi razlog tomu će ostati nepoznanica.
Sama aplikacija kamere je ona Googleova, a kome se ne sviđa može preuzeti neku alternativnu s Google Play trgovine. O samoj aplikaciji smo već pisali, a iako je na prvi pogled rudimentarna i nema mnogo naprednih opcija, većini korisnika će biti sasvim dovoljna.
Jednostavnom slide gestom mijenjate način rada (fotografija / video), a s desne strane je veliko dugme za snimanje dok dodirom da zaslon fokusirate željenu točku. Na vrhu su opcije za podešavanja vremenskog odmaka, odnosno timera, HDR+ i bljeskalice, dok se u lijevom gornjem uglu nalazi tzv. hamburger menu s odabirom načina snimanja.
Tu se nalaze opcije Fotosfera za snimanje sferičnih fotografije, Panorama za snimanje panorame, Izoštreni objekt za zamućivanje pozadine fotografije kao i pristup postavkama u kojima je moguće odabrati rezoluciju i slično.
Kako slika govori više o tisuću riječi u prilogu možete vidjeti kako se kamera ponaša u raznim uvjetima, a koga zanima može pogledati i fotografije u punoj rezoluciji.
Osim vrhunskih slika, uređaj može snimati i vrhunska videa i to ne bilokakva. Osim sada već standardnih videozapisa u 1080 p kvaliteti tu je mogućnost snimanja i 4K videa, kao i mogućnost snimanja u slow motionu. Neke o primjera možete vidjeti u prilogu, a preporučujem da posjetite naš YouTube kanal gdje ima više primjera.
Prednja kamera dolazi s 8-megapiskelnim senzorom i otvorom blende f/2.4. Ona može snimati video u kvaliteti do 1080p u 30 sličica u sekundi. Neki će zamjeriti nedostatak prednjeg flash osvjetljenja za snimanje selfija.
Baterija
Neizmjenjiva baterija ima kapacitet od 3450 mAh. Prema očekivanju da zaslon ovolike dijagonale i rezolucije troši bateriju mnogo brže nego kod uređaja s manjim zaslonima i manje rezolucije. Teško da ćete ako ste hard-core korisnik moći izdržati cijeli dan bez nadopunjavanja baterije.
Pomoći može i uključivanje prilagodljivog osvjetljenja kako bi mobitel sam podesio optimalnu svjetlinu zaslona. Tu je i značajka Doze uvedena u ovoj verziji Androida, kao i App Standby koja gasi pozadinske procese kada se telefon ne koristi. Ove značajke su vezane za mirovanje telefona i najveća koristi od njih će biti u noćnim satima.
Iako Neuxus 6P nije nimalo štedljiv po pogledu potrošnje baterije, za njegovo punjenje potrebno od nule do maksimuma potrebno je oko sat i pol vremena, što nije mnogo. Problem je što morate nositi sa sobom njegov kabel i punjač jer teško da ćete kod nekoga pronaći onaj s USB C konektorom.
Konekcije i telefonija
6P ima podršku za sve konekcije koje bi trebao imati moderan pametni telefon. Tu su redom: Wi-Fi 802.11, Wi-Fi direct, DLNA, Bluetooth v4.2 i NFC. Kvaliteta signala 4G mreže je postojana, a zvuk u slušalici, prema očekivanjima, odličan baš kako sam očekivao.
Softver
Oba nova Nexusa i 6P, ali i manji 5X dolaze s najnovijom verzijom Androida Marshmallow 6.0, a oni napredniji mogu pristupiti i Googleovom programu za testiranje ovogodišnje verzije Androida N, koji bi trebao izaći kasnije ove godine.
Za razliku od konkurencije koja u svoje telefone trpa razno razne uglavnom nepotrebne aplikacije, ovaj telefon dolazi s originalnim Androidom bez ikakvog bloatwarea.
Sučelje je minimalističko i očišćeno od nepotrebnih ikona, tako da čak nema ni aplikacije galerije, već se za pristup fotografijama i videima koristi Google Fotografije aplikacija o kojoj imam samo hvalospjeve.
Kako izgleda sam launcher možete i sami dočarati tako da preuzmete Googelov pokretač. Za razliku od prethodne verzije Androida, u ovoj verziju aplikacije u ladici su smještene okomito na bijeloj neprozirnoj pozadini, a na vrhu se nalaze često korištene aplikacije.
Traka s notifikacijama radi na način kada je jednom spustite prikažu se obavijesti iz aplikacija, a ako je još jednom spustite prikažu se brze postavke. Za brži pristup ovim postavkama možete povući traku s notifikacijama s dva prsta.
Nexus 6P dolazi i s Now on Tap značajkom koja prikazuje na zaslonu uređaja razne informacije koje bi vas mogle zanimati poput informacija o vremenu, glazbi, filmovima, restoranima u blizini i slično.
Za dodatnu sigurnost, telefon nudi opciju kodiranja svih podatka, kao i nove dozvole za aplikacije jer sada nekoj aplikaciji možete i zabraniti pristup nekoj od opcija telefona, a ona će i dalje moći raditi.
Za samo otključavanje telefona sam koristio skener otiska prsta i jednom kada se naviknete na njega, vidite koliko to pojednostavnjuje korištenje uređaja, pogotovo kod onih koji svako malo otključavaju uređaj.
Ukupan dojam
Nexus 6P je sigurno jedan od najboljih Androida današnjice i najbolji smartfon u Nexus seriji, a može parirati konkurentima kao što su Xperia Z5 Premium, LG G5 i njegovom prethodniku LG G4, ali i ponajprije Samsungovoj Galaxy S liniji koja po mnogima slovi za najbolje Android pametne telefone. Snapdragon 810 bi nekima mogao biti problem jer je stvarno mušičav , a problem bi mogao biti i nedostatak SD utora, no SD utor na Nexusima najvjerojatnije nikada ni nećemo vidjeti.
Iako se radi o relativno skupom uređaju koji se kod nas može naći po cijenama od 4400 do 5000 kn, koliko košta model s 32 GB memorije (dok je 64 GB model oko 500 kuna skuplji), za tu cijenu dobijete mnogo – veliki AMOLED zaslon, kvalitetne stereo zvučnike, odličnu kameru koja vas neće iznevjeriti u bilo kojim uvjetima i čisti Android, a nadogradnje operativnog sustava ćete dobiti prvi, tako da nećete čekati mjesecima dok vaš uređaj dođe na red za nadogradnju softvera.
Uređaj ustupili Huawei Hrvatska
Saša dugo čekam telefon kojim bi možda zamjenio NOTE 3 sa kojim sam i više nego zadovoljan, iako sličnih karakteristika ovo je prvi phone koji me na prvu uzeo. Odlična recenzija i svakako materijal za razmisliti. Bio sam već digao ruke od Nexus urešaja zbog loših baterija ali ovo izgkeda sasvim solidno. Hvala
Hvala Edine na komentaru. Kao što sam naveo u recenziji od baterije ne možeš očekivati neku veliku autonomiju s obzirom na veličinu ekrana i rezoluciju, no zato se vrlo brzo puni.
P.S.
Izgleda mnogo bolje nego na slikama 😉