Kada je LG prošle godine predstavio svoj flagship uređaj G2 to je bio u tom trenutku, po tehničkim specifikacijama, najjači pametni telefon na tržištu. Osim vrhunskih specifikacija, odlične kamere, velikog zaslona, LG je u ovaj telefon ugradio nekoliko zanimljivih i inovativnih rješenja, poput knock on otključavanja zaslona.
Sada s ovogodišnjim flagshipom LG G3, tvrtka je napravila još jedan korak naprijed, ne samo u odnosu na prošlogodišnji model, nego u odnosu i na konkurenciju. QHD rezolucija, lasersko automatsko izoštravanje i novi floating arc dizajn su samo neke o značajki ovog uređaja.
Koliko je ovaj uređaj popularan govori činjenica da je na domaćem, južnokorejskom tržištu, gdje je Samsung posljednjih godina obarao sve rekorde u prodaji. G3 je u lipnju ove godine prodavan u oko 25 – 300 000 primjeraka tjedno, dok se Galaxy S5 prodavan u svega 7 – 8 000 primjeraka tjedno.
LG G3 tehničke specifikacije
Zaslon | 5.5" QHD IPS - 2560 x 1440 px |
Dimenzije | 46.3 x 74.6 x 8.9 mm |
Masa | 149 g |
Kamera (stražnja) | 13 MP |
Kamera (prednja) | 2.1 MP |
Operativni sustav | Google Android 4.4.2 KitKat |
Procesor | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801, Quad Core 2.5 GHz |
RAM | 2 GB |
Interna memorija | 16/32 GB – SD do 128 GB |
Baterija | 3000 mAh |
Dizajn
Unatoč relativno velikoj dijagonali zaslona, G3 ima tzv. floating arc dizajn koji osim atraktivnog izgleda, olakšava korištenje uređaja s jednom rukom. Ovaj zaobljen dizajn stražnjeg dijela također služi kako bi mobitel što bolje prianjao u ruci.
Pročitaj još: Novi detalji o LG G3
Pozadina uređaja, odnosno stražnji poklopac, je izrađena od kvalitetne plastike. Proizvođač je, kako bi uređaj napravio vizualno atraktivnijim, dodao mat metalik aluminijsku teksturu, koja sprječava otiske prstiju na poleđini uređaja.
Pročitaj još: LG G3 – 2K zaslon, podrška za SD kartice i datum dolaska
Za razliku od tradicionalno smještenih tipki na bočnim stranicama, koji preferiraju većina proizvođača, LG G3 baš kao i stariji brat G2 ima tipke za paljenje – gašenje i kontrolu glasnoće smiješene na stražnjoj strani uređaja. Ovaj raspored tipki omogućava lakše kontroliranje glasnoće za vrijeme poziva jer je kažiprst u svom prirodnom položaju na poleđini telefona.
Onima koji nisu vlasnici nekog LG-jevog uređaja će sigurno biti potrebno neko vrijeme da se priviknu na ovaj raspored tipki. Poviše tih tipki smješten je otvor kamere, dual-flash bljeskalica i laserski senzor udaljenosti koji služi za automatsko fokusiranje. U donjem lijevom uglu stražnjeg panela se nalazi glasan 1 W zvučnik.
S donje strane se nalaze USB utor za punjenje ili povezivanje uređaja putem USB kabela i 3.5 mm audio utor za slušalice.
Prednjom stranom dominira veliki 5.5 inčni zaslon koji je obrubljen s vrlo tankim okvirom. Poviše zaslona se nalazi slušalica, a s njene lijeve strane obavijesno LED svijetlo.
Ukupno gledajući dizajn G3 je sigurno, uz HTC One (M8), jedan od najatraktivnijih mobitela. Kvaliteta korištenih materijala je vrlo dobra, no plastika, iako ima aluminijsku teksturu, ne daje dojam premium uređaja. Dimenzije uređaja su 146.3 x 74.6 x 8.9 mm, dok je težina 149 g.
Hardware
Zaslon
LG je odlučio napraviti korak dalje u odnosnu na konkurenciju, pa je uređaj opremio s vrhunskim QHD IPS zaslonom dijagonale 5.5 inča. Dakle, rezolucija zaslona je 2560 x 1440 px. Ova rezolucija daje zapanjujuću gustoću piksela od čak 538 ppi.
Pročitaj još: iPhone 6 kreće u proizvodnju već ovaj mjesec
Prikaz zaslona je fantastičan u svakom pogledu i vidi se razlika u odnosu na full HD zaslone i radi se sigurno o trenutno najboljem zaslonu na pametnim telefonima. Sve što gledate na ovom zaslonu izgleda oštro s zadivljujućom paletom boja, bez tragova bilo kakve pikselizacije.
Ako se svjetlina zaslona postavi na maksimum, uređaj se bez ikakvih problema može koristiti i na izravnoj sunčevoj svjetlosti.
Ipak, QHD zaslon troši nešto više energije što ima utjecaj na potrošnju baterije, a i mnoge aplikacije nisu optimizirane za ovakvu rezoluciju pa je prikaz u tim aplikacijama nešto lošiji, no vjerujemo da će se i to uskoro promijeniti kada proizvođači aplikacija optimiziraju svoje aplikacije za ovu rezoluciju.
Procesor i memorija
LG G3 dolazi s Quad-core Snapdragon 801 procesorom na 2.5 GHz, što omogućava vrhunske performanse što god da radili na ovom uređaju, a korištenje više aplikacija istovremeno ne predstavlja nikakav izazov za G3-cu.
Testni primjerak opremljen je s 2 GB radne memorije, dok postoji verzija i s 3 GB. Moj dojam je da je 2 GB RAM-a sasvim dovoljno, pogotovo što nove verzije Androida imaju odlično upravljanje s memorijom. Za ugodno igranje i gledanje filmova bez ikakvog trzanja brine se Adreno 330 grafički podsustav.
Na AnTuTu Benchmark testu, smartphone se pokazao vrlo dobrim, no ne i odličnim. Najvjerojatniji razlog ovome je nešto sporiji 3D grafičkih testovi na QHD rezoluciji.
Pročitaj još: CES 2014: Huawei Ascend Mate 2 4G
Za pohranu podataka tu je 16 GB ili 32 GB raspoloživog prostora. Na testnom uređaju s 16 GB prostora, ostalo je 10 GB interne memorije, dok ostatak zauzima operativni sustav i predinstalirane aplikacije.
Za razliku od LG G2 koji nije imao mogućnost proširenja memorije putem SD kartica, što je možda i najveći nedostatak prošlogodišnjeg modela, G3 ima podršku za SD kartice maksimalnog kapaciteta do 128 GB.
Baterija
Baterija ima kapacitet 3000 mAh, no QHD zaslon ipak ima ponešto utjecaja na njeno trajanje. LG je ugradio sustav uštede energije kako bi baterija što duže trajala, no G3 će ipak brže potrošiti svoju bateriju nego LG G2 ili Galaxy S5. Srećom baterija je izmjenjiva, pa s toga na putovanja možete ponijeti i rezervnu.
Kamera
Jedna od najbitnijih značajki svakog novijeg pametnog telefona je kamera. LG je i ovdje otišao korak naprijed, pa je 13 MP kameru s optičkom stabilizacijom opremio s laserskim auto fokusom. Ova tehnologija se do sada koristila isključivo kod high-end DSLR foto aparata. LG se stvarno potrudio oko kamere, tako da LG G3 ima jednu od najboljih kamera na pametnim telefonima.
Laserskom auto fokusu treba svega 276 milisekunda kako bi fokusirao željeni objekt, što se u praksi pokazalo vrlo korisnim jer kamera reagira u djeliću sekunde.
Optička stabilizacija (OIS+) je također unaprijeđena u odnosu na G2. Za fotografiranje u noćnim uvjetima tu je i dual-flash LED osvjetljenje.
Snimljene fotografije su vrhunske kvalitete pri dnevnom osvjetljenju, a čak i pri slabijem osvjetljenju fotografije zadržavaju poprilično visok nivo kvalitete, s obzirom da se radi o kameri mobilnog uređaja.
Ovdje možete vidjeti i nekoliko fotografija snimljenih s ovim uređajem u raznim uvjetima osvjetljenja.
Software kamere je pojednostavljen i korisnici mogu odabrati između automatskog načina slikanja, fotografiranja panorame, mijenjanja fokusa na već snimljenoj fotografiji (opcija čarobni fokus) i korištenja dual kamere, odnosno istovremenog fotografiranja putem prednje i stražnje kamere.
Nekima se možda neće svidjeti što u opcijama nema mogućnosti podešavanja ISO postavki, kao ni mogućnost podešavanja ekspozicije, svjetline i kontrasta jer software sve to obavlja automatski. No većina korisnika i ovako ne želi dodatno komplicirati s postavkama kamere, tako da se ovo ne može uzeti kao neki minus. Za Skype i slične aplikacije tu je i prednja 2.1 MP kamera, koja ima slider za podešavanje automatskog proljepšavanja.
Kvaliteta snimljenih video zapisa je također na zavidnoj razini. Podržane su razne kvalitete snimanja, a maksimalna kvaliteta je 2160p pri 30 fps. LG je poradio na poništenju pozadinskih šumova prilikom snimanja, tako da je i više nego zadovoljavajući.
Ovdje možete vidjeti i primjere videozapisa snimljenih s ovim uređajem
Konekcije
LG G3 je opremljen s svim modernim konekcijama koje bi high-end uređaj trebao imati. Tu je podrška za 3G i 4G LTE mreže, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0, NFC, a kao dodatak dobro dođe i IR, tako da se uređaj može koristiti i kao univerzalni daljinski upravljač.
Za povezivanje putem kabela koristi se microUSB 2.0 utor, a ima i podršku za USB on-the-go odnosno čitanje podataka s raznih USB uređaja za pohranu podatka.
Software
LG G3 dolazi s Android 4.4.2 KitKat operativnim sustavom i novom verzijom Optimus sučelja kojem dominiraju elegantne i suptilne boje i kružni oblici ikona. Zanimljivo je da svaka od glavnih aplikacija (imenik, kalendar, poruke) ima svoju boju kako bi korisnik odmah prepoznao koju aplikaciju koristi.
Količina bloatwarea u odnosu na G2 je smanjena, tek nekoliko LG-jevih predistaliranih aplikacija. Najzanimljivija aplikacija je Smart notice koja predstavlja svojevrsnu alternativu Google Now. Ovaj aplikacija vas obavještava o trenutnim vremenskim prilikama i neprilikama, rođendanima vaših kontakta, stanju u prometu, a ima i integriran i LG Health, aplikaciju sličnu Runkeeperu i Mytracks-u koja mjeri pređene udaljenosti i potrošene kalorije.
U postavkama uređaja se mogu personalizirati fontovi i animacija zaključavanja i otključavanja zaslona, može se promijeniti raspored virtualnih tipki glavnog izbornika i podesiti još mnogo sitnica na samom uređaju.
Split-screen mod omogućava istovremeno korištenje dviju aplikacija na istom zaslonu, što može biti vrlo korisno u raznim situacijama.
Kao i ostali LG-jevi modeli i ovaj je opremljen s Knock-Code sustavom za zaštitu uređaja, odnosno unošenje kombinacije od dva do osam tapkanja (kucanja) po zaslonu kako bi se otključao zaslon.
Ukupan dojam
LG je s ovim modelom napravio odličan posao. Osim vrhunskog QHD zaslona i odlične kamere jedan od najvećih aduta ovog uređaja je njegova cijena, koja je za nekoliko stotina kuna niža u odnosu na Galaxy S5, Sony Xperiu Z2 i HTC One (M8) tako da je LG G3 trenutno best-buy među premium uređajima, barem na našem tržištu.
Uređaj ustupio na testiranje LG Hrvatska