Ovaj tjedan Huawei je predstavio Mate 30, Mate 30 Pro kao i luksuznu inačicu Mate 30 RS Porsche Design.
Huawei Mate 30 Pro
Većini je najzanimljiviji Pro model koji dolazi s ovećim 6.53″ AMOLED zaslonom s zaobljenim rubovima. Za razliku od Samsung Galaxy Note 10, ovdje su rubovi zakrivljeni čak 88 stupnjeva. Koliko će ovo utjecati na ergonomiju uređaja i slučajne dodire tek ostaje za vidjeti, no Huawei tvrdi da su posebnu pozornost obratili upravo na detekciju takvih slučajnih dodira.
Omjer stranica zaslona je 19.5:9, dok mu je rezolucija 1176 x 2400 px. S obzirom da se zaslon doslovno preljeva preko ruba telefona onda nije ostalo mjesta za fizičke tipke za kontrolu glasnoće pa su iste uklonjene. S toga je Huawei odlučio uvesti geste za kontrolu glasnoće, koliko se to god nekima neće svidjeti. Skener otiska prsta je smješten ispod zaslona telefona.
Na vrhu zaslona je smješen oveći zub koji udomljuje dvije selfie kamere (32MP f/2.0), dakle iste one koji imamo na lanjskom Mate 20. Osim selfie kamera u zub je smješten i 3D TOF senzor za otključavanje uređaja licem, ali i za snimanje portret fotografija s zamućenom pozadinom.
Otvora slušalice nema već se koristi tehnologija akustičnog zaslona koji vibrira za vrijeme poziva. I stražnja i prednja strana telefona su zaštićene Gorilla Glass 6 zaštitom, dok je okvir telefona napravljen od metala.
Kako bi konkurirao Samsung Galaxy Note 10, Mate 30 Pro dolazi s podrškom za M pen, no ova olovka ne dolazi u paketu s uređajem već se prodaje zasebno.
Četiri stražnje kamere
Sigurno najbolja značajka ovog telefona su stražnje kamere smještene u krugu po sredini poleđine. U tom krugu se nalaze čak četiri kamere:
- glavna 40 MP kamera s optičkom stabilizacijom f/1.6 otvor blende, 27 mm objektiv,
- tele foto 8 MP kamera s optičkom stabilizacijom f/2.4 otvor blende, 3X optički zoom, 80mm objektiv
- širokokutna 40 MP kamera otvora blende f/1.8 s 18 mm objektivom
- 3D TOF kamera
Osim vrhunskih fotografija ove kamere mogu snimati i 4K videa u 60 fps, ali i 720p videa pri 7680 fps. 3D TOF kamera omogućuje bokeh efekte i kod snimanja videa.
Sve značajke s Huawei P30 Pro su dostupne i na ovom telefonu, uključujući i Night Mode koji omogućava snimanje fotografija pri gotovo nikakvom osvjetljenju.
Mate 30 Pro dolazi s baterijom kapaciteta 4500 mAh i super brzim 40W koji se nalazi u samom prodajnom pakiranju. Osim žičnog, telefon podržava i 27W bežično punjenje.
Ispod poklopca telefona nalazi se Kirin 990 čip s 8-jezgrenim procesorom, Mali-G76 MP16 grafika, kao i 2 jezgreni NPU koji pomaže umjetnoj inteligenciji. Pro model dolazi s 8 GB radne memorije, 128 ili 256 GB interne memorije, a podržane su i 256 GB nano memory kartice.
Huawei Mate 30
I ove godine, stiže nam okrnjena izvedba Mate 30 s 6.62″ OLED zaslonom. Za razliku od Pro modela ovaj će se svidjeti svima onima koji ne preferiraju zakrivljene zaslone jer Mate 30 dolazi s ravnim zaslonom.
Isto tako zub poviše zaslona na ovom modelu je znatno manji, no zato ovdje nema dvije selfie kamere već samo jedna, uz dodatak gore opisanog 3D TOF senzora. Zub skriva i klasičnu slušalicu, dakle ovdje se ne koristi akustični vibrirajući zaslon.
I ovdje je skener smješten ispod zaslona, no kako zaslon ne „pada“ preko rubova našlo se mjesta i za 3.5 mm audio utor.
Iako na poleđini ovog uređaja imamo identični krug, na Mate 30 nemamo četiri kamere već tri. Primarna kamera je identična kao na Pro inačci no nema OIS, no zato tele foto 8 MP kamera ima optičku stabilizaciju i 3X optički zoom.
Treća ultra široka kamera je ima 16MP i otvor blende od f/2.2 dakle znatno je lošija od one na Huawei Mate 30 Pro. Isto tako ovdje nemamo 3D TOF kameru u četvrtoj rupi nego laserski auto fokus.
I Huawei Mate 30 podržava snimanje 4K videa pri 60 fps, no zato super usporeno snimanje ide do maksimalno 720p pri 960 fps.
Čip je isti – Kirin 990, dok je kapacitet baterije nešto manji 4200 mAh ali zato podržava isto žično (40W) i 27W bežično punjenje.
Po pitanju memorije u ponudi će biti inačica s 128 GB interne i 6 GB radne memorije, kao i inačica s 256 GB interne i 8 GB radne memorije. Mate 30 podržava nano memory kartice kapaciteta do 256 GB, dakle ne standardne microSD kartice.
Softver i dostupnost
Iako je bilo govora da Huawei Mate 30 serija neće dolaziti s Android operativnim sustavom već Huawei Harmony OS koji bi trebao biti njegova zamjena to ipak nije tako.
Telefoni dolaze s Android 10 OS-om i EMUI 10 no bez Googleovih aplikacija. Dakle, na ovim telefonima nećete naći Google Play trgovinu aplikacija, YouTube, Google Fotografije, Gmail i Google Karte već će se zamjenske aplikacije moći pronaći u Huawei Store trgovini aplikacija.
Razlog ovome je trgovinski rat između SAD-a i Kine u kojem je, barem zasada, Huawei izvukao deblji kraj.
S toga je trenutno vrlo upitno hoće li ste Huawei Mate 30 serija uopće prodavati u Europi jer iz Huaweia nisu dali nikakve informacije o dostupnosti izvan matične Kine.
Ukoliko se ovaj trgovinski rat uskoro ne okonča ovo je vjerovatno posljednji Huaweijev flagship s Android OS-om, pa bi već dogodine P40 serija trebala biti bazirana na Harmony OS-u.